Gensler ABD kripto endüstrisini yok edebilir ama kriptoyu öldüremez!!

Fortune makalesi derki; Kripto para birimlerinin son haftada bile ilginç bir durumla karşı karşıya olduğunu gördük. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) sektöre karşı iki önemli şirkete dava açmasıyla birlikte, kripto fiyatları neredeyse hiç etkilenmedi. Pazartesi günü Bitcoin, 27.000 dolar civarında işlem görürken, Cuma günü Bitcoin’in fiyatı hala 27.000 dolar civarındaydı, bu da korkunç manşetler ve büyük belirsizliklerin ortasında oldukça dikkat çekiciydi.

Genellikle, güçlü ABD hükümetinin düzenleyici saldırısı varlıkların değerlerini düşürecektir, ancak burada böyle bir şey olmadı. Evet, Coinbase hisseleri darbe aldı ve bu hafta yaklaşık %13 düştü, ancak Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, SEC Başkanı Gary Gensler’ın hukuki saldırısını atlattığı gibi görünüyor. Bu durumda Bitcoin’in direnci önemli bir gösterge olarak ortaya çıkıyor ve insanların artık hiç olmadığı kadar çok kripto para birimine sahip olmaları da başka bir gösterge olarak kabul edilebilir. Wall Street Journal’ın bugün yayımlanan bir dizi anketi, nüfusun kripto para birimine sahip olma oranının son dört yılda %2’den %12’ye yükseldiğini gösteriyor. Demografik verilere dikkat edildiğinde ise Gensler’ın yaş grubunda olan 60 yaş üzeri erkeklerin sadece %5’inin kripto para birimine sahip olduğu, 20 ila 40 yaş arasındaki erkeklerin ise %38’inin ve aynı yaş grubundaki kadınların ise %16’sının kripto para birimine sahip olduğu göze çarpıyor.

Belki kripto para birimlerinden hoşlanmıyor ve hepsini devasa bir dolandırıcılık olarak görüyorsunuz, ancak açıkça görülüyor ki kripto para birimleri yerlerinde duruyor. Gensler’ın bu haftaki saldırılarının insanları nasıl etkileyeceğini düşünmek önemlidir. Acaba sözleri insanları aydınlatacak mı yoksa Gensler’ı ABD hükümetinde yaşlıların egemen olduğu ve gerçekleri kavramaktan uzak bir işaret olarak mı görecekler?

Gensler’ın kendini Amerikan halkının koruyucusu olarak yüceltmeye çalışması da pek hoş karşılanmıyor. Hillary Clinton’ın kampanya başkanlığını yürütmüş olan, Goldman Sachs’ta üst düzey bir göreve yükselmiş ve etik açıdan tartışmalı bir geçmişi olan bir adamdan bahsediyoruz. Ayrıca, SEC’nin gözden kaçırdığı devasa bir dolandırıcılıkla ilişkili Sam Bankman-Fried ile Gensler’ın kişisel ve profesyonel bağlantıları olduğu biliniyor. Gensler’ın kendisini dürüst ve ilkesel bir Amerikan halkının koruyucusu olarak gösterme çabaları da zor anlaşılıyor. Üstelik Binance’in iddiasına göre Gensler’ın 2019 yılında CEO ile öğle yemeği ayarladığı ve kendisini şirketin danışmanı olarak pazarladığı iddiaları da mevcut, muhtemelen büyük bir ücret karşılığında.

Gelecekte, tüm bu durumların politik açıdan da sonuçları olacaktır. Gensler’ın ABD kripto endüstrisine ne yapmayı düşündüğü önemli olsa da (hatta onu yerle bir etmeyi bile düşünse), kripto endüstrisi dünya genelinde Avrupa’dan Asya’ya, Orta Doğu’ya kadar gelişmeye devam ediyor. Kripto para birimleri ve blok zinciri, beğenin veya beğenmeyin, önemli ve kalıcı teknolojileri temsil ediyor. Son dönemdeki skandallar göz önüne alındığında, daha sıkı ABD düzenlemeleri uygun görünebilir, ancak Gensler’ın yıkıcı yaklaşımı Amerikan yeniliği için kötü bir şey olabilir. Ülke daha iyisini hak ediyor.