ABD Senatörü, Genç Amerikalıların Neden Bitcoin’e Akın Ettiğini Açıkladı

Wyoming eyaletinden Amerikalı bir avukat ve senatör olan Cynthia Lummis, geçtiğimiz günlerde genç Amerikalılar arasında Bitcoin’e (BTC) artan ilgiye dikkat çekti. Yakın tarihli bir tweet’te Senatör Lummis, bu eğilimin Bitcoin’in “sağlam para” olmasından kaynaklandığını belirtti.

Kripto para sahnesi, küresel çapta önemli bir ilgi odağı haline geldi ve küresel kripto sahipliği bu yıl %4.2’ye yükseldi. Amerika Birleşik Devletleri, Triple-A verilerine göre, kripto para birimine sahip olan Amerikalıların %13.22’si veya 44.9 milyon kişi ile bu artışa önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Ayrıca, ABD’deki kripto sahiplerinin %44.49’u 18 ile 34 yaşları arasında.

Senatör Lummis, hükümet harcama alışkanlıklarını, internetin gelişimini ve altın standardının aşındığını faktörler olarak göstererek Bitcoin ve kriptonun artan ilgisini tetikleyen bazı faktörleri belirtti. Kasım 2022’de CNBC tarafından yapılan bir araştırma da, ankete katılanların %10’unun hükümet harcamalarının finanslarına yönelik en büyük risk olduğunu belirtmesiyle bunu doğruluyor.

Senatör Lummis’e göre, federal hükümet, sınırsız bir şekilde para basıp harcama yapma alışkanlığına sahip ve “boş çekler” yazıyor. Bu eğilim, iddiasına göre geçen Mart ayındaki Silicon Valley Bank kurtarma planında da görüldü.

Ayrıca, altın standardının aşındığını ve kağıt para değerinin artık altınla değil, hükümetin değerini onaylama sözüyle desteklendiğini belirtti.

Sen. Lummis, bu faktörlerin insanların güvenebilecekleri alternatif para birimleri aradıkları bir duruma yol açtığını ima etti. Ayrıca, internet, insanların Bitcoin hakkında bilgi edinmelerini ve çevrimiçi olarak işlem yapmalarını daha da kolaylaştırdı.

Sen. Lummis, “Crypto Kraliçesi” olarak da bilinir ve ABD Kongresi’ndeki en erken Bitcoin benimseyicilerinden biridir. Kripto endüstrisi için olumlu hikayeler savunmaya devam etmektedir. Geçen Haziran ayında, kripto dostu senatör, ABD’deki kripto düzenlemelerinin sınırlarını vurgulayarak endüstrinin “20. yüzyıl düzenlemeleri” ile düzenlendiğini vurguladı.

Sen. Lummis, Haziran ayında Sen. Kirsten Gillibrand ile ortak bir tasarı sunarak kripto endüstrisini denetleyen açık düzenlemeler oluşturmayı amaçladı. Geçen ay, bu tasarının yeniden yapılandırılması için planlar yapıldığını ve bu ay Kongre önüne getirilmesi için görüşmelerin yapılacağını açıkladı.