Geoff Kendrick: Bitcoin 2024’ün sonunda 100.000$

Standard Chartered’ın dijital varlıklar araştırma direktörü Geoff Kendrick’e göre, kripto kışı sona erdi ve Bitcoin, 2024 yılının sonuna kadar 100.000 dolar seviyesine yükselebilir.

“Sonunda o noktaya ulaşacağımızdan eminim” diyen Amber Group’un kurumsal satış direktörü Justin d’Anethan, “Bu olasılık dahilinde ama önümüzdeki yıl mı gerçekleşecek, onu söyleyemem” dedi.

Kendrick, Reuters ile paylaştığı bir notta, Bitcoin’in son bankacılık krizinden yararlanabileceğini, ABD Federal Rezervinin faiz artırma döngüsünü sonlandırmasıyla riskli varlıkların istikrar kazanabileceğini ve Bitcoin madenciliği karlılığının artabileceğini belirtti.

Bitcoin’in bir sonraki yarılanması 2024’te bekleniyor ve yeni blok üretim hızına bağlı olarak kesin tarih belirlenecek. Yarılanma sırasında her blok için madencilere verilen ödül yarı yarıya azaltılacak. Bu, madencilerin her blok için sadece 6,25 Bitcoin ödül aldığı şu anda olduğu gibi, her blok için sadece 3,125 Bitcoin ödül alacakları anlamına geliyor. Madencilik ödüllerindeki bu azalma, Bitcoin’in tasarımının ana özelliklerinden biridir ve Bitcoin üretim hızını kontrol etmeyi ve nihayetinde toplam Bitcoin arzını 21 milyon ile sınırlamayı amaçlamaktadır.

21.co’nun CEO’su Wan, “Yarılanma, Bitcoin’in fiyatını katalize etmede rol oynayacak” dedi. “Ayrıca Ordinals, BRC-20 ve Stacks gibi ölçeklendirme çözümleri, Bitcoin’in uzun vadedeki yükseliş trendini de destekleyecek.”

Bloomberg Intelligence’da üst düzey bir piyasa yapı analisti olan Jamie Coutts, Bitcoin’in negatif reel faiz oranları ve reel getiriler nedeniyle küresel tahvil piyasasından değer çekmeye başlayabileceğini söyledi. Eğer sadece küresel tahvil piyasasının %1’i Bitcoin’e kayarsa, ağın piyasa değeri 3 trilyon doların üzerine çıkacak ve fiyatlar 185.000 dolara yükselecektir, dedi.

“Bitcoin gibi, sıfır karşı taraf riski olan ve egemen olmayan bir taşıyıcı varlık, profligate hükümetler tarafından çıkarılan tahvillere alternatif olabileceği olasılığını geleneksel tahsis edicileri mutlaka tartışacaklar. Bu senaryoda, egemen borçtan %1’lik bir kayma BTC’yi önceki zirvelere yaklaştıracaktır,” diye yazdı Coutts, Forkast ile paylaştığı bir araştırma notunda.