Ordi coin (Ordinals) nedir? Ordi coin hangi borsadan alınır?

Ordi coin (Ordinals) ; Ordinals (ORDI) Coin, Bitcoin protokolüne yazılan inskriptleri kullanarak NFT ve token olarak sunulan metin ve resimler gibi bilgileri içeren yeni ve benzersiz bir kripto para projesidir.

Bitcoin’in (BTC) en düşük değeri olan satoshi üzerine yazılan dijital varlıklardır. Bitcoin ordinals protokolü, Ocak 2023’te Casey Rodarmor tarafından başlatıldı. Ordinals protokolünün yaratılmasıyla Bitcoin blok zincirinde de NFT’ler oluşturulmaya başlandı. Bu protokol sayesinde görseller, videolar ya da ses kayıtları dijital varlık olarak hem yaratılabiliyor hem de transfer ediliyor.

Ordinals Protocol ile birlikte Bitcoin ağını işleten node’lar, üretilen her bir Satoshi’nin üzerine veri ekleyebilmektedir. Kullanıcılar, isteğe bağlı ekstra verileri taşıyan SATS gönderebilir ve alabilir. Bu veriler metin, JPEG’ler, ses veya videolar olabilir. Protokol, Satoshi’lerin üzerine akıllı sözleşmeler yazmayı mümkün hale getirmiştir. Sistem herhangi bir akıllı sözleşmenin yazılımına imkan verse de şu sıralar Bitcoin blokları üzerine yazılan en popüler akıllı sözleşme türü NFT olmuştur.

Ordinals Protocolün BRC-20 token’lari ile de alakası vardır. Açılımı “Bitcoin Request for Comment” olan BRC-20 token’ları, transfer edilebilen token’ların Bitcoin blok zincirinde gönderilebilmesine olanak tanıyan deneysel bir token’dır. Şu andaki toplam piyasa değeri 350 milyon dolar olan bu token’ların, isim olarak benzeseler de, Ethereum ağının ERC-20 token’larıyla hiçbir ilgisi bulunmuyor. Bitcoin ağı üzerinde şu anda 9122 adet BRC-20 token’ı yer alıyor.

Ordi coin (Ordinals) Gate io borsasından alınabilmektedir. satın almak için Gate.io borsasına bu bağlantıdan Ömür boyu komisyon indirimi ile kayıt olabilirsiniz.

Ordi coin (Ordinals) Fiyat ve grafik için burdan !!

Ayrıca Aşağıdan borsahesabim.com üyelerine özel eğitim serimden videolu olarak izleyerek gate io borsasına nasıl kayıt olunur ve coin alınır öğrenebilirsiniz.