Perlin (PERL) Nedir?

Perlin (PERL), kullanıcılarına likidite ve teminatlandırma gibi konularda hizmetler sunan yenilikçi bir kripto para platformudur. Perlin platformunun kripto parası PERL token’ler hem likidite varlığı hem de teminat varlığı olarak işlev gösteriyor. Kullanıcıların PERL token’lerini stake ederek gelir elde etmelerine de imkan sunulmuş. Kullanıcılar PERL token’lerini teminat göstererek sentetik varlıklar da inşa edebiliyor. Bu içerik boyunca Perlin platformundan, PERL token’lerden ve bu sistemin ekosisteme kazandırdıklarından bahsediyor olacağız.

Dünyadaki varlıkların tokenize hale getirilmesine yardımcı olan Perlin platformu kullanıcılarını birçok hizmetle buluşturuyor. Bu platformun ne şekilde işlev gösterdiğinden bu içerik boyuna bahsetmeye çalışacağız. Planetary Ekosystem Registration Ledger (PERL) ifadesinin baş harflerinden türetilen PERL kelimesi İngilizcede kullanılan pearl (inci) sözcüğünün andırıyor. Bu proje blockchain teknolojisiyle gerçek dünya varlıklarının buluşturulmasını hedefliyor diyebiliriz. Platformdaki kullanıcılar merkezsiz finansın (DeFi) ve NFT’lerin sunduğu olanaklardan da faydalanabiliyor. Perlin platformu kripto para ekosistemine kazandırdığı kaliteli olanaklarla dikkat çekiyor. Perlin ekibi, dünyadaki varlıkların tokenize hale getirilmesi ve bu varlıkların da daha geniş bir kitle tarafından benimsenmesini hedefliyor.

Perlin projesi kapsamında sunulan platform PerlinX olarak biliniyor. Bu platformu merkezsiz bir finansal ara yüz şeklinde tanımlamak mümkün. Bu platformda kullanıcıların her türden varlıkları alıp satabilmelerine olanaklar sunulmuş. Platform kullanıcıların likidite imkanları oluşturması için teşvik programları oluşturmuş. Ayrıca platformdakilerin dünyadaki varlıkları tokenleştirerek sentetik varlıklar haline dönüştürmeleri için de Perlin ekibi başka teşvikler sunuyor. Bu sayede herkesin faydalanabileceği dinamik ve canlı bir ekosistem meydana geliyor. Balancer protokolü adı verilen bir mekanizmadan faydalanan Perlin platformu bu sayede çeşitli likidite havuzları oluşturabiliyor. Örneğin platformun kullanıcıları PERL token’lerini stake ederek likidite havuzlarına destek oluyor ve bunun karşılığında kripto para kazanmanın keyfini sürüyorlar. Platformda verilecek her türlü ödül ve teşvik programları için PERL token’ler kullanılıyor. Yani PERL token’ler için de doğal bir kullanım alanı meydana getiriliyor.

Perlin (PERL) ne zaman çıktı?

Perlin (PERL) projesi ilk olarak 2018 yılının yaz aylarında başlatıldı. Bu projeye dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance tarafından start verildi. Binance borsasının Launchpad platformunda kullanıcılara sunulan token’ler başarılı bir şekilde piyasaya ilk adımını attı. Perlin ekibi o günden bu yana yol haritasındaki hedefleri birbiri ardına geride bırakarak yoluna devam ediyor.

Perlin (PERL) Fiyatı Nedir?

Perlin platformunun kripto parası PERL token’lerin fiyatına yönelik güncel verilere aşağıda yer alan başlıklardan ulaşabilirsiniz. Perlin ekibi, platformlarının token’ine yönelik açıkladıkları tanıtıcı evrakta piyasada toplamda ne kadar PERL bulunacağını ifade etmemiş. Dolaşımda bulunan PERL token sayısı ise içeriğin hazırlandığı anda kontrol edilen verilere göre 490 milyon civarında seyrediyor.

PERL Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 PERL token TL’den işlem görüyor. PERL Coin fiyatı son 24 saat içerisinde değişim gösterdi. PERL token’in son 24 saatteki işlem hacmi ise dolar, toplam piyasa değeri ise dolar seviyesinde.

PERL Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 PERL token dolardan işlem görüyor. 2021 yılının ekim ayı itibariyle PERL token tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 0,23 dolarla kaydetti. Bununla birlikte PERL token yılın en düşük seviyesini ise 0,016 dolarla belirledi.

Perlin (PERL) Nasıl Çalışmaktadır?

Perlin (PERL) platformunun nasıl faaliyet gösterdiğine açıklık getirmek adına kullanılan likidite protokolünden bahsedelim. Balancer (dengeleyici) adı verilen bu protokol sayesinde platformdaki kullanıcılar sürdürülebilir bir şekilde hizmet alabiliyor. Otomatik bir şekilde faaliyet veren Balancer likidite havuzlarının işlevselliğini temin ediyor. Bunun yanı sıra Perlin ekibi platformda yer alan likidite sağlayıcılarını teşvik ederek de sistemin devamlılığına katkıda bulunmuş. PERL token’ler platformun yerel kripto parası olarak biliniyor. Platformda yapılacak her türlü işlemler PERL şeklinde tamamlanıyor ve böylece bu kripto para için bir mali değer meydana getiriliyor. PERL ilk olarak bir ERC-20 token’i olarak Ethereum (ETH) ağı protokollerini takip ederek işlemlerine başlamıştı. Ancak zamanla PERL kendi ağına sahip bir kripto para haline getirildi.

PERL token’ler Binance platformu tarafından sunulan Binance Launch pad üzerinden kullanıcılarına sunulmuştu. 7 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştirilen bu etkinlik ilk borsa arzı (IEO) olarak da ifade ediliyor. Bu etkinlik neticesinde PERL token’ler kullanıcılarıyla buluşturuldu ve projenin yol haritasını izleyebilmesi için gereken fon da ekibe kazandırıldı. Perlin platformu o gün bugündür çalışmalarına devam ediyor. Ağda kullanılan konsensüs mekanizmasının ismi ise Wavelet olarak ifade ediliyor. Ekibin kendi tasarımı olan bu algoritma kullanıcılarına yüksek işlem kapasitesi veriyor.

Perlin (PERL) Nasıl Satın Alınır?

Perlin platformunda kullanılan kripto para PERL token’leri birçok borsa üzerinden temin edebilirsiniz. Bu borsalar arasında başta Binance olmak üzere Gate.io, Uniswap ya da Pancakeswap gibi isimler yer alıyor. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance üzerinden kullanıcıların USDT, BTC ve BNB gibi kripto değerlerle PERL token satın alabilmeleri mümkün hale getirilmiş. Buna göre kullanıcılar Binance platformuna girerek bu kripto paralardan herhangi birisiyle PERL token sahibi olabilecekler. Ancak kripto para piyasasının sürprizlerle ve riskle dolu bir ekosistem olduğunu akıllardan çıkarmamak gerekiyor. Kullanıcılar araştırmalarını gerçekleştirerek yatırımlarını bu çalışmalara dayandırırlarsa oluşabilecek mağduriyetler de en aza inebilir.

Yorum yapın