ABD TÜFE ( Enflasyon ) Verileri Beklenenden Fazla Geldi neler oluyor ?

ABD TÜFE Verileri %8.2 ile Tahminin Üstünde Geliyor; Bitcoin, Diğer Risk Varlıklarıyla Birlikte Düşüyor.

Eylül ayı TÜFE verileri, Bitcoin ve S&P 500 endeks vadeli işlemleri de dahil olmak üzere çoğu riskli varlıkta düşüş gördüğü için %8,2 seviyesinde geliyor.

Bitcoin’in fiyat hareketleri, varlığın son zamanlarda geleneksel finansla olan korelasyonundan büyük ölçüde etkilenmiştir. Bitcoin’in geleneksel risk varlıklarıyla korelasyonu, varlığı olumsuz makro koşullara yanıt verme riskine sokar. Kripto para topluluğu, mevcut döngüde sahnenin birkaç kez oynandığına tanık oldu.

Son zamanlarda, en son ABD TÜFE raporu , geleneksel finansa ve buna bağlı olarak kripto piyasalarına bir FUD dalgasını hızlandırdı. TÜFE verileri, %0,3’lük tahminin aksine, aylık %0,4 artışla yıllık enflasyon oranında %8,2’lik bir artışa işaret ediyor.

Ağustos ayındaki %8,3’lük düşüşe rağmen, Eylül’deki %8,2 oranı, yıllık %8,1’lik beklenen tahminin üzerindedir. Bank of America, Goldman Sachs ve JPMorgan gibi önde gelen bankacılık devleri %8,1’lik bir tahmin öngörüyordu. Barclays ve Credit Suisse, %8’lik bir tahmin öngördü.

Geçen ayki yıllık orandan düşüşe rağmen, oran tarihsel olarak yüksek kalıyor ve ABD’nin yaklaşık 40 yılda gördüğü en yüksek oranlardan birini temsil ediyor. Eylül’deki aylık %0,4’lük artış, Ağustos’taki %0,1’lik artışın da üzerinde.

Veriler, Federal Rezerv’in Kasım ayında faiz oranlarını 75 baz puan daha artırma eğilimini daha da teyit ettiği için, risk varlıklarının rapora olumsuz yanıt vermesi bekleniyor.

Özellikle, S&P 500 geçtiğimiz gün %1,39 oranında değer kaybederek, yayın saatiyle 3.527 dolardan el değiştirdi. Ek olarak, Nasdaq Composite, son 24 saatte %2.18 oranında düşerek, raporlama zamanında değerinden 228$’dan 10.188$’dan işlem gördü.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, 2 yılın en düşük seviyesine dokunarak %0,92 düştü. Amazon (AMZN) %3,71 düştü, Tesla (TSLA) geçtiğimiz gün %4,21 düşüş yaşadı.

Ekonomik düşüşe rağmen, ABD Başkanı Joe Biden ülkenin enflasyonla mücadelesine güvenini koruyor. Son TÜFE raporuna ilişkin yakın tarihli bir açıklamada Biden, ABD’nin ekonomik bozulmaya karşı mücadelesinde ilerleme kaydettiğini kaydetti.

Biden, Enflasyon Azaltma Yasasını yönetiminin enflasyona karşı suçlarından biri olarak vurguladı ve faydalarına dikkat çekti.

biden şunları dedi ;

Bugünkü rapor, yapacak daha çok işimiz olmasına rağmen, yüksek fiyatlara karşı mücadelede bir miktar ilerleme olduğunu gösteriyor. Son üç ayda enflasyon, yıllıklandırılmış bir oranda ortalama %2 olmuştur. Bu, önceki çeyrekte% 11’den düştü…

Ekonomik planım nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri, bu zorluğun üstesinden gelmek için herhangi bir büyük ekonomiden daha güçlü bir konumda. Ve Demokratların uyguladığı politikalarım, sağlık hizmetleri gibi, bugünün raporunda gördüğümüz fiyat baskılarını doğrudan ele alıyor… ” dedi.