Ayı Piyasasında 12.100’den Fazla Kripto Öldü

Yakın zamanda kripto para sayısının 20.000’in üzerine çıktığını sizlerle paylaşmıştık. Ancak bu kripto paralar her zaman aktif olarak kullanılmıyor. Öyle ki veri sağlayıcı Nomics‘in verilerine göre son yaşanan ayı piyasasında 12.100‘ün üzerinde kripto paranın kullanımı durdu.

12.100’den Fazla Kripto Hiç Kullanılmayarak Öldü

Günümüzde geliştirilen protokoller ve gelişmiş akıllı sözleşmeler ile kripto para yapmak birine para göndermek kadar kolay hâle geldi. Doğal olarak bu durum piyasadan birçok kripto paranın çıkmasına neden oldu. Çoğu belli başlı Blockchain ağları üzerinde yer alan bu kripto paraların büyük bir çoğunluğu anlık trendler üzerinden ilerliyor.

Bir dönem Elon Musk’ın attığı tweet’lerin adıyla açılan kripto paralar görece büyük hacimlere ulaşıp kullanılabiliyordu. Bununla birlikte yine bir trend üzerinden ortaya çıkan Squid Game token da oldukça fazla yatırımcının zarar görmesiyle gündem olmuştu.

Bu ve benzeri birçok kripto paranın hızlı bir şekilde üretilip piyasaya sürülebilmesi, ölü binlerce kripto parayı da beraberinde getiriyor. Öyle ki bu anlık oluşturulan kriptoların büyük bir çoğunluğu yeterli likiditeye sahip olmadığı veya ağ kapatıldığı için kullanılamaz hâle geliyor. Nomics de bu kriptoların faaliyetini derledi ve bu yıl 12.100’den fazla token’ın bir aydır işlem görmeyerek “zombiler” haline geldiğini keşfetti. Araştırmacılar ek olarak bu sayının önceki tüm yılların toplamından iki kat fazla olduğunu da vurguladı.

Yorum yapın