Rusya, Kazakistan’a “kripto madencilik elektriği” sağlayacak!

SWIFT sisteminden çıkarılması ile ticaret işlemlerinde kripto paralara yönelen Rusya, kripto para madenciliği adına kritik bir adım attı. Rusya, Çin’den sonra madencilerin en uğrak adreslerinden biri haline gelen Kazakistan’a, madencilik alanında kullanılması için elektrik sağlamayı kabul eden anlaşmayı kabul etti.

Çin, Mayıs 2021 döneminde başta kripto para madencilik işlemleri olmak üzere tüm kripto para işlemlerine karşı savaş açtı ve bu savaşın neticesinde, Eylül ayında Çin’de kripto para işlemleri tümden yasaklandı. Bununla birlikte dünyada en fazla kripto para madencisinin bulunduğu Çin’den madenci göçü başladı ve madencilerin en uğrak adresleri arasında Rusya ve Kazakistan yer aldı. Enerji fiyatlarının ucuz olması ve konumu dolayısıyla tercih edilen Rusya ve Kazakistan, kripto para madenciliği alanında kullanılan enerji konusunda kritik bir anlaşmaya vardı.

Rusya ve Kazakistan “Madenciliğe Yönelik Elektrik” Anlaşmasına Vardı

Rus medyasından RBC’de yer alan haberlere göre Rusya ile Kazakistan arasında, şu anki anlaşmada değişiklik yapılarak yeni bir anlaşmanın sağlanması planlanıyor. Habere göre ikili ilişkileri iyi olan Rusya ile Kazakistan hükümetleri, elektriğin doğrudan kripto para madencilik şirketlerine satılmasının önünü açacak bir sözleşme imzalayacak. Petrol ve doğalgaz zengini olan ve elektriğin de ucuz olduğu Kazakistan’da Çin’deki yasaklardan dolayı madencilik faaliyetleri 2021 itibariyle çok ciddi oranlarda artmaya başlamıştı.

Kazakistan ve Kripto Paralar

Elektriğin ucuz olmasına karşın üretimin yeterli olmaması, madencilerin Kazakistan’a yığılmasına neden olmuş ve bu da talebi ciddi ölçüde artırmıştı. Bununla birlikte ülkede kesintiler de artarken, hükümet de 200’den fazla kripto para madencilik şirketini bir süreliğine kapatmak durumunda kalmıştı. Ancak buna rağmen ülkede madencilik faaliyetleri yasaklanmamıştı. ABD ve Çin’in ardından hashe rate oranlarında 3. sırada yer alan Kazakistan, geçtiğimiz hafta da kripto para yasa tasarısını meclise sunmuştu. Ancak tasarıya ilişkin henüz nihai bir karar verilmedi.

Kripto ile İşlem Yapan Ülke Sayısı Artıyor

Bilindiği üzere Rusya, ekonomik yaptırımlar sonucunda SWIFT sisteminde ihraç edildi ve bu da Rusya’yı, kripto paralar ile ticarete yönlendirdi. Öte yandan Rusya’nın müttefikleri arasında yer alan ve ABD’nin ambargolar uyguladığı İran da kısa bir süre önce kripto para ile dış ticaretin önünü açmıştı. Kripto para alanında atılan adımların ardından Rusya ile Kazakistan’ın vardığı anlaşma, gelecekte bu alandaki faaliyetlerin büyütülebileceği fikrini güçlendirdi.

Yorum yapın