Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

1 Bitcoin Cash ne kadar1 Bitcoin Cash kaç TL1 Bitcoin Cash kaç dolar? 1 BCH kaç TL‘ye karşılık geliyor? Anlık Bitcoin Cash (BCH) fiyat bilgisine ve Bitcoin Cash ile ilgili detaylı verilerle anlık olarak bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash (BCH) çıkmadan önce, Bitcoin (BTC) madencileri ve yazılımcıları arasında Bitcoin’in geleceği ve ölçeklenebilirlikleri konusunda endişeleri vardı. Ayrıca, bazı madenciler ve yazılımcılar, SegWit teknolojisi hakkında farklı düşüncelere de sahipti. Onlara göre SegWit2x, ne ölçeklenebilirlik sorununu çözdü ne de Satoshi Nakamoto’nun planına sadık kaldı. Son olarak SegWit2x’in ağa sunulması, bazı madenciler için şeffaf bir süreç değildi ve bu durum merkezsizliği ve demokratik yöntemi bozmaktaydı.

Bu gelişmelerin sonucunda bir grup madenci ve yazılımcı, ağustos 2017’de Bitcoin ağını forklayarak yeni bir kripto para oluşturdu. Bu sayede Bitcoin Cash’in kendi ağı oluştu. Bu sayede, Bitcoin ağındaki ayrılıkların çözülmesi mümkün oldu. Ama hard fork’tan 1 sene sonra ise Bitcoin SV (BSV), Bitcoin Cash (BCH) ağındaki fork ile oluşmuş oldu. Bu sayede Bitcoin ağının tümünde büyük çaplı anlaşmazlıkların önüne geçilmiş oldu.

BCH/USD Grafiği

BCH Hesaplama

Bitcoin Cash’in Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin Cash’in birçok özelliği Bitcoin’le aynı olsa da, Bitcoin Cash’in blok boyutu 8 MB’a çıkarıldı. Bu sayede işlemlerin doğrulama süreci hızlandı ve blok çıkarma zorluğu ise ona göre ayarlanabilir hale geldi. Ama 2018’de, madenciler ve yazılımcılar blok boyutunu 8 MB’dan 32 MB’a çıkardı.

Bitcoin Cash, Bitcoin’e karşı belli başlı özellikler konusunda avantajlı olsa da, Bitcoin Cash’in blok boyutu güvenlik konusunda dezavantajlı konuma sokabilir. İkincisi ise kullanım alanları Bitcoin kadar olmaması ise likidite konusunda sıkıntıya düşebilir. Bu da, kripto paralar için çok ciddi problem oluşturabilir.

Sonrasında bazı madenciler ve yazılımcılar, Bitcoin Cash’in Satoshi Nakamoto’nun yolundan gitmediğini iddia ederek Bitcoin SV’yi (BSV) piyasaya sürdüler. Bu para ise Bitcoin ağının özellikleriyle beraber bazı konularda geliştirilmiş versiyonu diyebiliriz.

Bitcoin Cash Nasıl Çalışır?

Bitcoin Cash, Bitcoin ve diğer forkları gibi madencilik faaliyeti ile çalışır. İlk olarak Bitcoin Cash ağında işlem yapılması gerekir. İşlemi gerçekleştirmesi için kullanıcılar, cüzdan adresleri üzerinden BCH gönderip işlem yapılması için detayların onaylanması gerekir. Ardından Bitcoin Cash ağındaki işlem, ağda olan herkes işlemi görür ve sonraki aşamaya yönlendirir. Sonraki aşamada işlemler mutabakat algoritması ile onaylanır ve bu sürecin başında artık iş madencilerdedir. İşlemler blokları doldurmaya yetecek seviyeye geldi mi, madenciler cihazları ile zorlu matematiksel problemlerin çözümünü bulmak için yarışırlar. Bu aşamada madenciler, hangi çözümün doğru olduğuna inandıkları zaman diğer madencilere gösterir. Bu aşamada sadece cihazların hesaplama gücü ile orantılı olduğu için hesaplama gücüne sahip olan en yüksek cihaz, ödülü kazanır.

Bitcoin Cash Yorumları

Bitcoin Cash, bazı madenciler ve yazılımcılar tarafından Bitcoin ağının forklanmasıyla oluşturulsa da, zaman içinde iyi bir getiri sağlamayı başardı. Ayrıca Bitcoin Cash ağında Bitcoin SV isminde bir forklanma olayını güçlü bir şekilde atlatmasıyla beraber ağdaki topluluklar içerisinde en güçlü topluluklardan biri olmayı başardı. Bu sayede birçok yatırımcının dikkatini çeken BCH, geleceğe daha olumlu baktığını söyleyebiliriz. Özellikle son günlerde gösterdiği ivmelenme ile birlikte yatırımcıların dikkatini kendisine odakladığından bahsedebiliriz.

Bitcoin Cash analizleri, Bitcoin Cash haberleri ve daha fazlasına BTCHaber.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Twitter, Telegram ve BitcoinTalk üzerinden Bitcoin yorumlarını takip edebilirsiniz.

Bitcoin Cash Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin Cash’i almanın birçok yöntemi vardır. Örneğin Bitcoin Cash ATM’leri, kripto para borsaları ve Bitcoin Cash cüzdanları üzerinden alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ama borsalarda işlem yapacaksanız ilk önce kimliğinizin doğrulanması gerekir. Kimliğiniz doğrulandıktan sonra kolayca alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Lirası ile Bitcoin Cash (BCH) Satın Alma

Bitcoin Cash satın almak için Bitexen, Paribu, Bitay ve Bitci üzerinden hesap açıp TL üzerinden kolayca alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu borsalarda hesap açıp kimlik doğrulama aşamalarını başarıyla geçtiğiniz zaman kolay bir şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartıyla Bitcoin Cash Satın Alma

Eğer kredi kartınızla Bitcoin Cash satın almak istiyorsanız öncelikle bu işlemi destekleyen bir borsadan hesap açmanız gerekecek. Sonrasında kredi kartıyla Bitcoin Cash satın almak için yukarıda bahsettiğimiz borsalar üzerinden Bitcoin Cash satın al sekmesine tıklayarak işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşte adım adım kredi kartıyla Bitcoin Cash satın almak için yapmanız gerekenler:

  1. Kredi kartıyla Bitcoin Cash satın alma sekmesine tıklayın
  2. Ödeme yöntemi olarak Türk Lirası’nı (TRY) ve satın almak istediğiniz kripto parayı da Bitcoin Cash (BCH) olarak seçin.
  3. Kaç TL’lik BCH satın alacağınızı belirleyin ve satın alma işleminizi başlatın.
  4. Sonraki adımda kredi kartı bilgilerinizi ve faturalandırma adresinizi doldurmanız gerekecek.
  5. Bu aşamada yönlendirildiğiniz sayfada size yollanan kodu doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor.
  6. Ödeme işleminizin başarıyla sonuçlanmasının ardından satın aldığınız BCH’larin hesabınıza geçtiğini görebilirsiniz.

Üçüncü Parti Ödeme Yöntemleriyle Bitcoin Cash (BCH) Satın Alma

  1. Borsanın TL ile kabul ettiği ödeme araçlarından birini seçin.
  2. Borsanın seçtiği üçüncü parti ödeme aracında hesabınızı oluşturun.
  3. Ardından banka hesabınızdan üçüncü parti hesabınıza ve sonrasında borsa hesabınıza aktarma işlemi gerçekleştirin.
  4. Sonrasında yatırdığınız parayla BCH alın.

Üçüncü parti uygulamaları, size hem düşük komisyon ücreti ödemenizi sağlar hem de kolayca nakit transferleri sağlayarak kripto para alımınızı kolaylaştırır. Bu sayede kredi kartı işlemleri gerçekleştirmenize gerek kalmaz. Ayrıca üçüncü parti uygulamalarında para yatırma işlemlerinizin reddedilme olasılığı yoktur.

EFT/Havale İşlemleri ile BCH Satın Alma

EFT/Havale işlemleri aracılığıyla BCH satın almak için, ilk olarak borsaların para aktarma sekmesine gitmeniz gerekir. Ardından banka hesabını tanıttıktan sonra borsa hesabınıza fon aktarmanız gerekir. Fonlarınızı aktarma tamamlandıktan sonra borsalar üzerinden alım gerçekleştirebilirsiniz. Ama Türk Lirası ile banka transferi yapacaksanız borsaların hangi banka ile birlikte çalıştığını kontrol edin ve ona göre hesap açmanız en iyi çözüm olacaktır.

Bitcoin Cash Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bitcoin Cash, tek başına satoshi hesabı olarak yapılır. Satoshiler ise Bitcoin’in yüz milyonda biri olarak görülür. Aynı anda, satoshiler Bitcoin’in diğer forklarında da sıklıkla hesaplama aracı olarak kullanılır. Eğer Bitcoin’i diğer kripto paralar ile kıyaslamak isterseniz BCH/XXX olarak istediğiniz kripto parayı rahatlıkla girebilirsiniz. Böylece yatırım yapacaksanız BCH paritelerini rahatlıkla karşılaştırabilirsiniz.

Yorum yapın