Celsius CEO’su “manidar” zamanda sistemden 10 milyon dolar çekti!

Mayıs ayında yaşanan çöküş sonrası 12 Haziran’da çekim işlemlerini durduran Celsius’un CEO’su Alex Mashinsky ile ilgili çok ciddi bir iddia ortaya atıldı. Gündeme gelen iddialara göre Alex Mashinsky, şirketin hesapları dondurmasından sadece birkaç hafta önce sistemden 10 milyon dolar çekti.

Mayıs ayında Terra blok zincirinde yaşanan kriz, zincirleme bir etki ile kripto para piyasasında devasa bir çöküşü tetikledi. Gelen bu çöküşle birlikte en büyük kripto bankacılık platformlarından biri olan Celsius, 12 Haziran tarihinde platformda çekim işlemlerini dondurma kararı aldı. Bu tarihten itibaren Celsius ile ilgili birçok iddia gündeme geldi ve şimdi bu iddialara bir yenisi daha eklendi. Gündemde yer alan sıcak iddialara göre Celsius CEO’su Alex Mashinsky, 12 Haziran’dan sadece birkaç hafta önce sistemden 10 milyon dolar çekti.

Celsius CEO’sundan Dikkat Çeken Çekim İşlemi

İngiliz medyasından Financial Times tarafından, konuya ilişkin bilgi sahibi olduğu bildirilen ancak isimleri açıklanmayan kişilere dayandırılan habere göre Alex Mashinsky, Celsius’un iflasından haftalar öncesinde platformdan 10 milyon dolar çekti. Habere göre ayrıca CEO’nun çekim yaptığı günlerde, platformun müşterileri de büyük miktarlarda çekimler gerçekleştirdi. Bilindiği üzere Alex Mashinsky’nin işlemlerinin detayları, ilerleyen günlerce Celsius tarafından iflas mahkemesine sunulacak.

Mashinsky’nin Sözcüsü Açıklama Yaptı

Alex Mashinsky’nin sözcülüğünü yapan bir kişi, Financial Times’a verdiği bir demeçte, şu anda CEO’ya ve ailesine ait Celsius’ta dondurulmuş olan 44 milyon dolarlık varlık bulunduğunu, CEO’nun iflas mahkemesinin ilk gününde bu varlıkları gönüllü olarak açıkladığını belirtti. Bahsi geçen sözcü, verdiği demeçte şu ifadeleri dile getirdi:

“Sayın Mashinsky, Mayıs ayı ortalarında Celsius’taki toplam varlığının bir bölümünü çekmiştir. Bu çekimin sebebi bazı federal vergilerin ödenmesi amaçlıdır. Kendisi, bu çekimden önceki 9 ayda zaten bu meblağa yakın bir şekilde yatırma işlemleri de yapmıştır. Mashinsky yeniden yapılandırma çalışmalarına destek olmaya ve toplulukla bu konuda birlikte hareket etmeye devam edecektir.”

İstifa Haberinden 1 Hafta Sonra

Financial Times tarafından aktarılan haberin, Alex Mashinsky’nin CEO’luk görevinden istifasından yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkması dikkat çekti. Zira CEO’nun istifası ile birlikte mağdur olan Celsius müşterilerinin bir daha hiçbir şekilde paralarını geri alamayabilecek olduklarına dair iddiaların gündeme gelmesine neden olmuştu. Bu iddialar ve söylentiler üzerine gelen bu haber, şüpheleri ve endişeleri artırdı.

Yorum yapın