Çoğu kripto token menkul kıymet – Gary Gensler

Kripto paralara yaklaşımı ile kripto toplulukları tarafından sık sık eleştirilen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, bir kez daha tepki çeken bir açıklamada bulundu. Gensler, yasaların açık olduğunu dile getirerek, yatırım alanında tanıtılan çoğu kripto token’ının menkul kıymet olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Ethereum (ETH) ağında gerçekleştirilen Merge güncellemesinin ardından yaptığı açıklama ile Ethereum’un da menkul kıymet olduğunu ima eden söylemlerde bulunmuştu. Genel olarak kripto paralara karşı yaklaşımı ile kripto toplulukları tarafından eleştirilen ve daha önce de çoğu kripto paranın menkul kıymet olduğunu iddia eden Gensler, bir kez daha benzer bir açıklamada bulundu. Yasaların açık olduğunu söyleyen Gensler, tanıtılan çoğu kripto token’ın menkul kıymet olduğunu söyledi.

Kim Kardashian’a Ceza Kesildi

Haftanın ilk gününde SEC, Amerikalı TV ünlüsü Kim Kardashian’ın EthereumMax (EMAX) için yapılan kripto para reklamı ile ilgili olarak, Kardashian’ın kendisine 250 bin dolar ödendiğini beyan etmediğini tespit ettiğini bildirmişti. Kardashian’a kesilen 1,26 milyon dolarlık ceza dünya medyasında yer bulurken, bu gelişmenin hemen ardından Gensler bir TV programına katıldı ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çoğu token’ın menkul kıymet olduğunu yineleyen Gensler, menkul kıymet yasaları ile bu varlıkların düzenlenebileceklerini ifade etti.

“Yasa Bu Konuda Açık”

Gary Gensler konuya ilişkin açıklamasında, “Yasa bu konuda açık. Gerçeklere ve koşullara dayanarak bu token’ların çoğunun menkul kıymet olduğuna inanıyorum. Bir grup girişimci halktan para topladığında ve bir kâr beklediklerinde, bunu kamuoyuna açıklamaları gerekir” dedi. Gensler açıklamalarında bir kez daha ABD’nin net bir kripto para yasasının olmadığını ve bu nedenle de kripto para endüstrisinde diğer ülkelerden geri kaldığını ifade etti.

Kripto Para Alanını Kim Düzenleyecek?

Bilindiği üzere ABD’de, CFTC ile SEC arasında kripto para alanında birincil düzenleyici kurum olma rekabeti bulunuyor. Gensler daha önce CFTC’nin kripto paraları gözetleme görevini üstlenmesine izin vermemişti. Gensler bu konuda sadece kurumun menkul kıymet olarak sınıflandırdığı kripto paraları düzenlemesine izin verilmesi halinde destek vereceğini söylemişti.

Yorum yapın