CFTC Başkanı: Düzenlemeler BTC fiyatını 2 katına çıkarabilir!

ABD’de kripto para sektörü üzerindeki düzenleyici kurum olmak isteyen ve bu konuda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile sıkı bir rekabet içinde olan ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) Başkanı Rostin Behnam, düzenlemelerin Bitcoin (BTC) fiyatını iki katına çıkarabileceğini dile getirdi.

ABD’de kripto para alanında hangi kurumun düzenleyici yetkiye sahip olacağına ilişkin 2 kurum arasında sıkı bir rekabet bulunuyor. Bu konuda Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında, özellikle 2021 yılında kripto para piyasasının artan popülaritesinden sonra ciddi bir rekabet oluştu. Şu an için daha yetkin ve etkin kurumun SEC olduğu görülse de CFTC Başkanı Rostin Behnam’dan, kripto para topluluklarını heyecanlandıran bir açıklama geldi. Behnam, düzenlemelerin Bitcoin (BTC) fiyatını 2 katına çıkarabileceğini söyledi.

Behnam’a Göre Düzenlemeler Fiyat Artışını Tetikleyebilir

CFTC Başkanı Rostin Behnam’a göre getirilecek olan düzenlemelerin sonucunda Bitcoin fiyatı 2 katına çıkabilir. Geçtiğimiz günlerde kripto para düzenlemelerine ilişkin açıklamalarda bulunan CFTC Başkanı Behnam, NYU Hukuk Fakültesi’ndeki konuşması sırasında katılımcılara kripto paralara getirilebilecek düzenlemelerin olumlu yönlerinden söz etti. Behnam açıklamalarında, Bitcoin için yapılacak bir düzenlemenin, yükselişi getirebileceğini öne sürdü.

Rostin Behnam’ın Açıklamaları

NYU Hukuk Fakültesi’nde konuşmacı olarak yer alan Behnam, net bir kurumsal düzenleyici çerçevenin, kurumsal yatırımcıların piyasaya daha fazla adapte ve dahil olmasını sağlayabileceğini dile getirdi. Düzenlemelerle birlikte Bitcoin fiyatında görülebilecek olası fiyat artışlarına değinen Behnam, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İyi düzenlenmiş bir alanımız varsa büyüme gerçekleşebilir. CFTC tarafından düzenlenen bir pazar, Bitcoin’in fiyatını 2 katına çıkarabilir.”

Yasa Tasarısı Sonrası SEC Kripto Sektöründen Çekilebilir

CFTC Başkanı Rostin Behnam, yaptığı konuşmada ayrıca Senato Tarım Komitesi liderleri tarafından sunulan tasarıyı kabul ettiğini de bildirdi. Behnam söz konusu tasarıda, CFTC’ye kripto para endüstrisi için birincil düzenleyici yetkisi verecek çift taraflı bir anlaşmanın yer aldığını da duyurdu. Yakın zamanda çıkarılan çift taraflı yasa tasarısına göre CFTC, menkul kıymetlerin dışında tutulan kripto para alım satım işlemleri üzerinde münhasır yargı yetkisine sahip olacak. Tasarı sayesinde SEC de kripto para piyasalarından çekilebilecek.

Yorum yapın