Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 17 – 24 Eylül 2022

Kripto para piyasasında belirsizliklerin arttığı dönemde en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki değişimler altcoin yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. ABD Merkez Bankası FED’in faiz politikası sonrasında hareketlenen piyasada popüler altcoin fiyatlarında volatilite giderek arttı. Genel anlamda kayıpların yaşandığı haftada bazı altcoinler pozitif ayrışarak yatırımcılarına ciddi kazanç fırsatları sundu.

17 – 24 Eylül 2022 tarihleri arasında piyasa değerine göre ilk 100 listesindeki projelerden en çok kazandıran altcoinleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

XRP (XRP)

Piyasa değerine gören ilk 10’da yer alan XRP (XRP), geride kalan haftada yatırımcısının yüzünü güldüren proje oldu. XRP coin fiyatındaki haftalık yükseliş yüzde 41.49 seviyesine kadar ulaşınca yatırımcılarda büyük bir heyecan yaşandı. XRP’nin bu sıçraması, uzun bir süredir devam eden Ripple ve SEC davasındaki çarpıcı gelişmelerden sonra geldi. 

Kripto para veri analiz firması Santiment, XRP coin fiyatındaki artışın, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Aralık 2020’de Ripple aleyhine açtığı davada potansiyel bir çözüm bulma umutlarından kaynaklandığını söyledi. Analistlerin bu açıklaması XRP yatırımcılarının yüzünü güldürürken balinalar da yüklü miktarda XRP’yi hareket ettirince hacim rekor seviyelere ulaştı. 

“XRP/BTC’nin fiyat oranı, SEC ile potansiyel bir Ripple anlaşmasının devam eden iyimserliği üzerine bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bir milyon ila on milyon XRP tutan aktif köpekbalığı ve balina adresleri, 2020’nin sonlarından bu yana bir birikim modelinde.” Analistlerden gelen bu açıklamalar, altcoin yatırımcılarında XRP coinin yeni bir rekor kıracağı inancını güçlendirdi. Bunun sonunda XRP coinde haftalık kazanç seviyesi kar satışlarına rağmen yüzde 40’ın üzerine çıktı.

Algorand (ALGO)

Haftalık en çok kazandıran altcoinler listesinde yerli yatırımcıların yakından takip ettiği Algorand (ALGO) coin yer almayı başardı. Piyasa genelinde sert düşüşler olmasına rağmen ALGO coin fiyatının yüzde 24.95 oranında artması yatırımcısının yüzünü güldürmeye yetti. ALGO coin bu hamleyle birlikte en değerli 28. kripto para birimi basamağına yükselmeyi başardı. 

Algorand, Federal Rezerv’in ABD faiz oranlarını 75 baz puan artırmasının ardından yeşil sinyaller yakan sadece bir avuç kripto para biriminden biri oldu. ALGO coin fiyatındaki bu artışın arkasında proje geliştiricilerinden gelen haberler etkili oldu. Kendine özgü “sürdürülebilir blok zinciri”nin arkasındaki şirket olan Algorand son duyurusunda Michele Quintaglie’yi yeni Pazarlama Direktörü olarak işe aldı. 

Algorand, Quintaglie’nin atanmasına olumlu tepki verirken piyasadaki olumlu sinyalleri tetikledi. Önde gelen futbol federasyonu FIFA ile olan ortaklığı sayesinde Algorand, Kasım ayında yapılacak Dünya Kupası’na artan ilgiyle birlikte yükseliş trendini sürdürdü. Yaklaşan Dünya Kupası öncesi pozitif yönde fiyatlanan ALGO coin yerli yatırımcıların da büyük ilgisini çekmeye devam ediyor.

Chiliz (CHZ)

Spor dünyası ile kripto para sektörünün birleştiren Chiliz (CHZ) son dönemde olumlu sinyallerle yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Yaklaşan Dünya Kupası öncesi en çok adından söz ettiren projelerden olan CHZ coin geçen haftaki satış baskısına rağmen pozitif sinyaller verdi. CHZ coin haftalık bazda yüzde 23.42 oranında değer kazanarak, en çok kazandıran altcoinler listesinin 3. başmağına yerleşti.

Yerli yatırımcıların portföylerinde yer verdikleri Chiliz, son zamanlarda fiyat hareketlerinde ve aktivitede bir artışa tanık oldu. Geçen haftaya göre ciddi bir artışla CHZ şimdi bir hafta öncesine göre daha değerli konuma ulaştı. CHZ coinlerin yüzde 60’ından fazlası balinalar tarafından tutulduğu için tecrübeli analistler bu yükselişte balinaların etkili olduğunu ifade etti. 

Pek çok milli takımın resmi taraftar tokenlerini üreten Chiliz, yaklaşan Dünya Kupası sebebiyle kripto para dünyasında büyük ilgi görmeye devam ediyor. CHZ coin fiyatındaki toparlanma sinyallerinin en önemli sebebi Kasım ayında düzenlenecek Dünya Kupası fiyatlaması oldu. Altcoin piyasasında FED’in faiz artırımından dolayı satış baskısı oluşmasına rağmen CHZ coine olan girişler dikkat çekti. 

ApeCoin (APE)

Bored Ape Yacht Club’ın ekosistemine güç veren ApeCoin (APE) coin haftalık bazda en çok kazandıran altcoinler arasına girdi. APE coin fiyatındaki bu yükseliş, stake programı lansmanı ile birlikte gündeme geldi. Kripto para piyasası genelinde satış baskısının artmasına rağmen APE coin’de yatırımcıları sevindiren ralliler takip edildi. Geride kalan 1 haftada APE coin fiyatı yüzde 17.52 oranında artarak yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Bored Ape Yacht Club NFT ekosistemi için inşa edilen Ethereum tabanlı token olan ApeCoin, muazzam bir kampanya ile BAYC sahipleri için önemli ödeme günleri başlattı. Projenin destekçilerinden bazıları ödül olarak 115 milyon doların üzerinde APE tokeni toplamaya hazırlanırken bu kampanyanın fiyatı nasıl etkileyeceği merak konusu oldu. Altcoin yatırımcılarından büyük ilgi gören APE coin hızlı yükselişi ile yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti. 

ApeCoin DAO hazinesinin “lansmana katkıda bulunanlar” için tahsis edilen 25 milyon APE tokeninin kilidini açacağını duyurdu. Resmi web sitesinin belirttiğine göre “bu projeyi gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olan şirketler ve insanlar” için yeni bir kazanç fırsatı gündeme geldi. Toplamda 25 milyon token, ApeCoin’in lansmanı ile kripto para basınında geniş yankı uyandırdı. Altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmayan bu kazanç fırsatı sonrasında APE coin fiyatında ciddi oranda sıçrama kaydedildi.

Stellar (XLM)

Önde gelen altcoin projelerinden Stellar (XLM) coin geride kalan haftada yatırımcısının yüzünü güldüren projelerden biri oldu. XLM coin yüzde 15.58 oranındaki artışla FED’in faiz kararının baskıladığı haftada rakiplerinin önüne geçmeyi başardı. XLM coin fiyatındaki bu yükseliş projenin geliştirici ekibinden gelen açıklamalar ve bazı teknik seviyelerin aşılmasıyla birlikte gündeme geldi.

Stellar Lumens, boğaların baskısı sayesinde son otuz günün en yüksek fiyat noktasına ulaştı. CoinMarketCap’in raporlarına göre XLM coin hacminde kayda değer bir artış yaşandı. StellarChain, Merkezi Olmayan Borsadaki (DEX) faaliyetlerin de istikrarı koruduğunu gösterdi. Blockchain verileri, Stellar Lumens DEX’te toplam 3.574.323 olduğunu ortaya çıkarınca hacim 7.060.460 dolara kadar çıktı. Bu gelişmeler XLM coin fiyatına olumlu yansıdı. 

Analistlere göre finansal piyasalar yaklaşmakta olan bir faiz oranı artışından korkmaya devam ederse XLM coin mini rallisinin tehlikeye girebileceğini söyledi. XLM fiyatı şimdiden bariyer seviyesini aşmak için ciddi sıçramalar kaydederken yatırımcılar bu yükselişten memnun kaldı. Bazı Ethereum balinalarının XLM coine olan talebinde artış yaşanınca piyasadaki yükseliş hamlesi hız kazandı.

Yorum yapın