Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 24 Eylül – 1 Ekim 2022

Kripto para piyasasında konsolidasyon süreci devam ederken bazı altcoin projelerinde yükseliş hareketleri görüldü. Geride kalan haftada en değerli ilk 100 kripto para birimi listesinde bulunan projelerde pozitif görünüm olması yatırımcıları sevindirdi. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yerinde saydığı haftada bazı altcoin yatırımcıları ciddi oranda kazançlar elde etmeyi başardı.

24 Eylül – 1 Ekim 2022 tarihleri arasında yatırımcısına en çok kazandıran altcoinlerde yaşanan gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

Quant (QNT)

Altcoin piyasasında sık sık adından söz ettiren Quant (QNT) coin son yedi günde yatırımcısına en fazla kazandıran altcoin projesi oldu. QNT coin fiyatı 24 Eylül tarihinden bu yana yüzde 23.47 oranında artış göstererek yatırımcısını sevindirdi. QNT coin fiyatındaki bu yükselişin arkasında teknik veriler etkili oldu. 

Quant’ın yerel kripto para birimi QNT, 16 en çok trend olan kripto para birimleri listesine girdi. Tanıtım ve görünürlük açısından sağlıklı bir sonuç elde edilince QNT coinin zincir üstü performansına yansıdı. QNT coin, sosyal hakimiyette büyük bir artış kaydetti ve böylece neden en popüler dijital para birimleri arasında olduğunu bir kez daha kanıtladı.

QNT coin grafiğindeki teknik sinyaller dört haftalık en yüksek seviyelerini kaydeden zincir içi hacmine de olumlu yansıdı. Hacim artışı, güçlü aktivite önerdi ve kesinlikle son 24 saatte günlük aktif adreslerin sayısı da arttı. QNT coinin ağırlıklı duyarlılığında olumlu bir değişim, adres faaliyetinin yanı sıra hacim artışından önce geldi. 

Quant projesi, çoğunlukla radarın altında uçan blok zinciri ağları arasındadır. Ethereum gibi daha popüler ağların gölgesinde kalsa da Quant’ın popülerlik sayısı bir haftada büyük ölçüde değişmiş gibi oldu. Altcoin yatırımcılarının artan talebinden sonra QNT coin fiyatı hızlı yükseldi. 

Terra Classic (LUNC)

Kripto para dünyasında sert satışlara neden olan Terra Classic (LUNC) haftalardır süren toparlanma serisini devam ettirdi. Önemli yatırımlar alan projenin kripto para basınında adından söz ettirmesi, LUNC coinin haftalık en çok kazandıranlar listesine girmesini sağladı. LUNC coin son 7 gün içinde yüzde 18.38 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. 

Son zamanlarda, Terra ile ilgili duyurular için kullanılan Terra Rebels, Terra Classic için yeni bir yol haritası bulduklarını paylaştı. Sosyal medyada büyük ilgi gören bu yol haritasına göre, 2022’nin 4. çeyreği için LUNC coinin kaderini tamamen değiştirebilecek birkaç yeni yükseltme planlandı. Geliştiriciler önümüzdeki aylarda piyasa takasını askıya almayı ve ekosistem için birkaç yeni güncelleme göndermeyi planladıklarını açıkladı. 

Vanila Cosmos, Tendermint ve CosmWasm gibi güncellemelerin duyurulmasından sonra LUNC coin fiyatındaki yükseliş hareketi hız kazandı. Öte yandan 2023’te geliştiriciler, Algoritmik Fungible Token’ı tekrarlamayı ve üzerinde yeni sermaye kontrolleri oluşturmayı planladıklarını duyurdu. LUNC coinin son zamanlardaki bir başka başarısı da Binance’den destek almaktı.

En büyük kripto para borsası Binance, kullanıcıların hesaplarına yatırılmadan önce platformda alınan tüm mevduatlar için yüzde 1.2 konsolidasyon ücreti uygulayacağını belirtti. Bu gelişme LUNC coin fiyatında uzun süredir devam eden pozitif görünüm arkasındaki önemli haberlerden biri oldu. Geride kalan haftada LUNC coin kademeli yükselişini sürdürerek yatırımcısına kazanç sağladı.

Maker (MKR)

Haftalık en çok kazandıran altcoinler arasında Maker (MKR) coin de kendine yer buldu. MKR coin fiyatının hızlı yükselişi arkasında ABD’li popüler borsa Gemini’den gelen duyurular etkili oldu. Altcoin yatırımcılarından büyük ilgi gören MKR coin yüzde 13.08 oranında artarak yatırımcısını sevindirdi.

Gemini, MakerDAO’nun kasalarındaki GUSD bakiyesine sabit bir getiri ödeyerek, Gemini doları (GUSD) stabilcoinin ikincisinin ekosisteminde benimsenmesini artırmak için MakerDAO forumunda bir teklif sundu. Gemini’nin kurucu ortağı Tyler Winklevoss üç aylık bir pazarlama teşvik planını detaylıca anlattıktan sonra MKR coin fiyatında ciddi bir sıçrama geldi. 

Teklif, bu Dune Analytics panosuna dayanarak şu anda yaklaşık 24 milyon dolar olan MakerDAO PSM’deki GUSD bakiyesinin hacmini artırmayı amaçlıyor. PSM, kullanıcıların MakerDAO tarafından kabul edilen herhangi bir teminatı değiştirerek DAI’yi basmasına olanak tanıyan sabitleyici kararlılık modülünü ifade eder. PSM, DAI’nin ABD dolarına sabitlenmesini sağlamak için de yararlıdır. Bu olumlu gelişmeler MKR coin fiyatına olumlu yansıdı.

Ethereum Name Service (ENS)

Son dönemde adından sık sık söz ettirmeyi başaran Ethereum Name Service (ENS) coin pozitif sinyaller vermeye devam etti. 24 Eylül’den bu yana kademeli yükseliş yaşanan ENS coin fiyatında haftalık yüzde 12.32 oranında artış görüldü. Ethereum Name Service ile ilgili gelişmelerin basında geniş yankı bulurken yatırımcılar bu yükselişten memnun kaldı. 

ENS alan adı satın alımları Ether (ETH) ile yapıldığından, Ethereum Ağı’nda ödenen gaz ücretlerinde düşüşle birlikte son iki aydaki ENS kayıtlarındaki artış yaşandı. Aslında Messari’ye göre, Ethereum’u kullanmak için ortalama işlem ücretleri geçen ay yüzde 29 düştü. Bu verilerin ardından ENS coin talebinde artış yaşandı ve fiyatta yeni bir ralli başladı.

ENS merkezi bir web sunucusuna sahip olmayabilecek dağıtılmış web mülkleri için daha kullanışlı olduğunu iddia eder. İçeriği dağıtılmış bir dosya sisteminde depolayabilen Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) adlı bir sistem kullanır. Bu sistem “insan tarafından okunabilen” bir ENS etki alanı alabilir ve bunu bir Ethereum adresiyle veya dağıtılmış dosya sistemindeki uygun kaynaklarla eşleştirebilir. ENS alanları genellikle daha tanıdık olan .com, .org veya .gov yerine .eth ile biter. 

Helium (HNT)

Yerli altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği projeler arasında yer alan Helium (HNT) önemli bir ortaklık haberi ile gündeme geldi. Haftalık en çok kazandıran altcoinler listesine adını yazdırmayı başaran HNT coin fiyatında yüzde 10.17 oranında artış takip edildi. HNT coin yükselişinde ortaklık haberleri etkili oldu. 

Helium, 5G ağlarını ölçeklendirmeye yardımcı olmak için T-Mobile ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Helium, yapılarında önemli değişiklikler geçirirken, hiçbiri monolitik blok zincirlerinden Solana blok zincirinde çalışacak bir geçişi onaylamaya geçişlerinden daha büyük görülmedi. T-Mobile ve Solana ortaklıkları HNT coin fiyatına olumlu yansıdı.

Helium, tümü Helium ekosisteminde çalışan kendi belirteçleriyle alt DAO’lar kurarak bir “ağ ağı” yapısına geçtiğini açıkladı. Bu gelişmenin ardından HNT coin fiyatındaki yükseliş hız kazanırken projenin geleceği ise umut vaat etti. Altcoin yatırımcıları arasında HNT coine olan talebin son günlerde artış göstermesi dikkatlerden kaçmadı.

Yorum yapın